Moduł eksportu deklaracji podatkowych do systemu e-Deklaracje

Mamy przyjemność przedstawić Państwu moduł eksportu deklaracji podatkowych do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów nazywany przez nas e-DWARD.

Stały rozwój technik informacyjnych prowadzi do powstawania nowych rozwiązań w zakresie wymiany informacji. Powstały z początkiem roku 2008 system Ministerstwa Finansów RP e-Deklaracje daje możliwość przekazywania deklaracji podatkowych w postaci dokumentów elektronicznych.

  • za pomocą interaktywnego formularza (dostępne na stronie projektu e-Deklaracje, do pobrania w zakładce „Formularze”, jednakże to rozwiązanie sprawdzi się tylko przy wysyłaniu pojedynczych dokumentów, gdyż wymaga "ręcznego" wypełnienia wszystkich pól. Dopiero przy wysyłaniu podobnej deklaracji możemy posłużyć się wcześniej przygotowaną, oszczędzając trochę naszego czasu.
  • z wykorzystaniem modułów dostarczonych przez producentów oprogramowania, które pozwalają na przesyłanie deklaracji podatkowych bezpośrednio z systemów finansowo księgowych np. e-DWARD.

Program e-DWARD proponuje wiele nowoczesnych rozwiązań, czyniąc go narzędziem wysoce efektywnym.

Do podstawowych funkcji programu zaliczamy :

  • import wszystkich dokumentów podatkowych w standardowym formacie pliku XML w schemacie określonym w specyfikacji przedstawione przez Ministerstwo Finansów,
  • tworzenie rejestru dokumentów,
  • kontrola poprawności struktury,
  • podpisywanie dokumentów kwalifikowanym podpisem elektronicznym (zapisywane w bazie),
  • wysyłanie podpisanych dokumentów na serwer odbiorczy Ministerstwa Finansów,
  • wydruk dokumentów źródłowych (wybranych).

Szybkość pracy osiągniemy dzięki :

  • dostępności operacji dla pojedynczych i wielu dokumentów jednocześnie,
  • możliwości automatyzacji procesu.

Realizacja projektu e-Deklaracje przyczynia się do osiągnięcia szeregu korzyści zarówno dla podatników jak i dla administracji skarbowej. Podatnikom ułatwia i skraca czas załatwiania spraw podatkowych. Urzędnikowi natomiast daje narzędzie usprawniające wymianę informacji z podatnikiem, pozwalając skrócić proces rejestracji deklaracji podatkowych.

Moduł e-DWARD nie jest samodzielnym programem. Jego zadanie to podpisywanie i wysyłka danych w postaci elektronicznego dokumentu na serwer Ministerstwa Finansów. Tworzenie takich dokumentów wymaga posiadania innych aplikacji np. CENZUS PRO, która przygotuje wymagane dokumenty podatkowe.

Liczymy, że nasz e-DWARD stanie się pożytecznym i efektywnym narzędziem w Państwa pracy.


e-Dward is supported by the following editions of Windows 10 - Windows 10 Pro, Windows 10 Education, and Windows 10 Enterprise. CDTS is supported on the in-market supported servicing branches of Windows 10 including - Current Branch, Current Branch for Business and Long-term Servicing Branch.